Advokat opkrævede rykkergebyr, selvom der var gjort indsigelser (kendelse)Advokatnævnet fandt, at det ikke var i strid med god advokatskik, at en advokat opkrævede rykkergebyr, selvom skyldner flere gange havde meddelt, at beløbet var betalt. Advokatnævnet lagde vægt på, at skyldner, hverken overfor kreditor eller overfor advokaten havde dokumenteret sin påstand om, at der var sket betaling, hvorfor der var grund til at betvivle, at indbetalingen var sket.
Bemærkning om "Kreditovervågning" i inkassobrev (kendelse)Bemærkning i inkassobrev om, at skyldner løbende ville blive kreditovervåget – i hvert fald når det ikke blev nærmere uddybet, hvad der mentes med kreditovervågning – var egnet til at lægge et unødigt pres på skyldner og dermed i strid med god advokatskik. Advokatnævnet lagde i den forbindelse også vægt på, at bemærkningen var fremsat i umiddelbar sammenhæng med en trussel om indberetning til RKI, og fremstod som om, at kreditovervågningen ville finde sted ved manglende betaling.
God advokatskik i inkassosager 2013 (artikel)Artikel bragt i Advokaten 4/2013 - s. 34-38.
Skrevet af Vibeke Tarpgaard, chefkonsulent, Advokatnævnets sekretariat og Hanne Christensen, juridisk konsulent, Advokatnævnets sekretariat.
Advokatnævnet modtager ofte klager over advokaters håndtering af sager om inkasso og indberetning til RKI. Men hvilke undersøgelsespligter påhviler advokaten i forbindelse med inkassosagen? Det giver Advokatnævnets seneste praksis et klart billede af. Få også overblik over nævnets praksis vedrørende udenretslige inkassoomkostninger.
God advokatskik i inkassosager 2015 (artikel)Artikel bragt i Advokaten 10/2015 s. 38-41.
Skrevet af Hanne Christensen, chefkonsulent, Advokatnævnets sekretariat.
Artiklen indeholder en genopfriskning af de grundlæggende regler samt en omtale af nyere praksis. Herudover indeholder artiklen en særlig omtale af regler og praksis omkring aflæggelse af uanmodede personlige henvendelser hos skyldner.